Częstochowa – VI Pielgrzymka Środowisk Narodowych

30 marca już po raz szósty odbyła się pielgrzymka środowisk narodowych na Jasną Górę. Organizatorem pielgrzymki była Młodzież Wszechpolska.  Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Obozu Narodowo – Radykalnego ABC, Ruchu Narodowego, Związku Żołnierzy NSZ oraz wielu sympatyków i działaczy narodowych.

Jasnogórska Twierdza to miejsce duchowego i zbrojnego zwycięstwa narodu polskiego, miejsce pielgrzymek tysięcy Polaków. Ziemowit Przebitkowski, prezes MW, podkreślił, że celem pielgrzymki nie jest manifestacja poglądów ale zawierzenie Matce Bożej i oddanie czci Bogu.

Uroczystości na Jasnej Górze rozpoczęły się u stóp klasztoru pod  wezwaniem ojców paulinów.

Rozległ się „ Hymn Młodych” oraz padły ważne słowa Prezesa MW „Demoliberałowie chcieliby, żeby człowiek nowoczesny był czczym i pustym produktem konsumpcjonizmu. Nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie choćby dwóch palców Ziemi, która mamy jako narodowcy, jako katolicy”.

Odpowiedzią uczestników było hasło: „ Wielka Polska Katolicka” oraz trzy słowa, które zawsze wyrażają wartości łączące środowiska narodowe: „Bóg, Honor, Ojczyzna”

O godz. 16.45 w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej została odprawiona Msza Święta. Podczas homilii ks. Henryk Grządko z Gorzowa Wielkopolskiego powiedział:

„Pod znakiem tęczowej flagi próbuje się nas okraść z wartości wewnętrznych takich jak prawda, miłość, życie ludzkie, rodzina oparta na małżeństwie, moralność oparta na Ewangelii i Dekalogu. My nie możemy pozwolić na zło ani w nas ani wokół nas”.

Po Mszy Świętej w auli im. Ojca Kordeckiego odbyła się uroczystość. Wprowadzono sztandar Młodzieży Wszechpolskiej oraz uroczystość zaprzysiężenia nowych działaczy MW.

Pielgrzymka w tym roku odbyła się pod patronatem tzw. „ Piątki z Poznania”- pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium Świętego Jana Bosko w Poznaniu. Zostali aresztowani przez gestapo w 1940 roku i zamordowani w Dreżnie. Do końca zachowali spokój i pogodę ducha. W listach napisanych tuż przed egzekucją dali świadectwo wiary, miłości do rodziny i ojczyzny. Fragment jednego z listów zacytował prezes Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski podczas swojego przemówienia w auli im O. Kordeckiego.

Przemawiali również miedzy innymi: ksiądz prałat  Roman Kneblewski, Edyta Luty z Narodowej Organizacji Kobiet, Mateusz Marzoch, Witold Tumanowicz. Kaja Godek z Fundacji „Życie i Rodzina” mówiła: „Gdy patrzę na was dzisiaj, nie mam żadnych wątpliwości że jesteście solą tej ziemi”.

Jerzy Kwaśniewski prezes Fundacji Ordo Iuris odniósł się do wzorca prawa naturalnego, wartości rozumu w stanowieniu sprawiedliwego prawa dla dobra wspólnego oraz niebezpiecznych roszczeń ideologii LGBT.

O godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski a potem przemarsz z pochodniami zakończony piękna oprawą na błoniach Klasztoru na Jasnej Górze z  hasłem „Będziemy jak oni wierni do końca” . By uczcić „Poznańska Piątkę” został utworzony półkrąg z pochodniami. Uczestnicy skandowali hasło: „ Piątka z Poznania wzór do naśladowania”.

Tegoroczna pielgrzymka to święto środowisk narodowych. To co często było motywem przewodnim podczas przemówień w auli O. Kordeckiego to hołd złożony historii jak również świadomość walki o duszę młodych Polaków i świadomości zagrożeń. To podziw  dla młodych chłopaków z Poznania , ich niezłomności i  wiary. I jak napisała dr Anna Mandrela w książce „ Duchowość i charakter Witolda Pileckiego „ … to wierność w drobnych codziennych obowiązkach przygotowuje człowieka do wielkich czynów”.

Bądź na bieżąco i polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *